16 Aralık 2013 Pazartesi

2014'te neleri değiştirebilirim?

 
                                                          Merhabalar!
 

                  "İki günü eşit olan ziyandadır" ifadesi insanın kendini geliştirmesi için önemli bir teşvik ve tehdittir. İki yılı birbirine eşit olan da öyleyse ziyan içinde ziyandadır. Çünkü bir yıla çok şeyler sığdırılır, çok şeyler katılır aslında. Ama önemli olan farkında olmak; bir gün, iki gün derken günlerin birer ikişer tükendiğini ve ömürden bitirdiğini kavramak.

               Evet öyleyse gelecek yeni yılda neler katabilirim hayatıma...Çünkü planı yapılmamış bir gün, kenarı çevrilmemiş araziye benzer, herkes onu yağmalar.

Ø     Hayata her koşulda pozitif bakabilirim, her şerde ve şeyde hayır umarım,

Ø     Sağlığımı tehdit eden fazla kilolarım için pazartesini beklemeden (1 Ocak çarşamba) yaşam tarzını değiştirerek ideal kiloma kavuşabilirim,

Ø     Buna bağlı olarak sağlıksız tüm yiyecek ve içecekleri kendim ve ailemin hayatından çıkarırım, (cips, kızartmalar, asitli içecekler, margarinler, fast foodlar)

Ø     Bir yabancı dil öğrenebilirim, bir dil bir insandır,

Ø     Farklı tarzda kitaplar okuyabilirim. Barack Obama 'nın hayatı, veya doğru yaşama kılavuzu olan sünnetleri öğrenebilirim,

Ø     Aile bağlarımı güçlendirebilirim, çocuklarımın bütün hayatlarına şekil veren, karakterlerinin oluşmasına etki eden "nitelikli zaman" ı onlardan esirgemem. Onların ihtiyaçlarını öncelerim. Akrabalarımı daha sık arayabilirim.

Ø     Şükretmeyi katarsam hayatıma aslında her şeyi katmış olurum.

Bu liste çok uzar, peki neleri çıkarabilirim;

Ø     Ufak tefek problem olmayan şeyleri problem yapmayı,

Ø     Fuzuli yani gereksiz harcamaları çıkarabilirim, modayı adım adım takip etmekten, sürekli çarşı pazar gezmekten ve  zaman israfından da kurtulabilirim,

Ø     Eşimle tartışmayı bırakıp anlaşmayı seçebilirim,

Ø     Zaman çok kıymetli, israfına sebep olan her türlü faydasız meşguliyetleri bırakabilirim, her diziyi takip etmek, saatlerce yarışma programları izlemek, internette facebookta saatler geçirmek gibi.

İnsanı değerli kılan niyetidir. Güzel işler yapma azmi ve ümididir, gerisi nasip kısmettir.

           Hoşça kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder